Розслідування заволодіння 346 млн грн «Запоріжжяобленерго» завершено

Детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП завершили розслідування заволодіння 346,22 млн грн ВАТ «Запоріжжяобленерго» (з 2017 року — ПАТ). 

23 серпня 2019 року підозрюваним та їх захисникам надано матеріали слідства для ознайомлення перед складанням обвинувального акту та скеруванням до суду. 

Йдеться про: 

  • колишнього голову правління ПрАТ «ХК «Енергомережа», якому інкримінують вчинення злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України; 
  • колишнього в.о. генерального директора ВАТ «Запоріжжяобленерго» — ч. 2 ст. 364 КК України.

Слідство встановило, що підозрювані організували схему, за якою споживачі замість того, аби сплачувати за електричну енергію фактичному постачальнику — ПАТ «Запоріжжяобленерго» (60% акцій належить державі), перераховували кошти посереднику ПрАТ «ХК «Енергомережа». А вже посередник мав розрахуватися з енергопостачальником. Проте, за наслідками такого посередництва споживачі сплатили для ПрАТ «ХК «Енергомережа» понад 196,82 млн грн, а те в свою чергу перерахувало для ПАТ «Запоріжжяобленерго» 1,7 млн грн — замість очікуваних 346,22 млн грн.

В юридичному сенсі обленерго саме переуступало «Енергомережі» право вимоги стягнути борги з таких товариств як ДП «ЗТМК», ТОВ «ЗТМК», ПАТ «Дніпроспецсталь», які є одними з найбільших споживачів на території Запорізької області. Схема діяла впродовж 2014-2015 років та для її реалізації застосовувалися договори про відступлення права вимоги, які суперечили законодавству у сфері електроенергетики та змінювали порядок проведення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України.

Впродовж близько трьох років очільник ПрАТ «ХК «Енергомережа» переховувався від слідства – його оголосили в розшук. І лише в квітні 2019 року цю особу екстрадовано з Німеччини в Україну. Другий підозрюваний — колишній в.о. генерального директора ВАТ «Запоріжжяобленерго» — й надалі перебуває у розшуку та, за даними слідства, знаходиться на території Російської Федерації. 

Досудове розслідування за вказаними фактами детективи НАБУ розпочали 4 грудня 2015 року. Воно стало першим в історії НАБУ та САП кримінальним провадженням. Наразі розслідування завершено стосовно окремих епізодів дії корупційної схеми. Стосовно ще низки схожих правочинів за участю обленерго з державною часткою власності розслідування триває. 

За матеріалами досудового розслідування Національне бюро домоглося визнання недійсними п’яти договорів про відступлення права вимоги на загальну суму понад 346 млн грн. А також забезпечило відшкодування 74 млн. грн.

Публікації за темою: https://bit.ly/2MuTwKj

Інфографіка у кращій якості https://bit.ly/2Zd1bUb

 

Фото zoe.com.ua

 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.