Роз'яснення щодо обшуку в будинку судді-хабарника в Одесі (відео)

До уваги громадськості та ЗМІ оприлюднюємо відео зі спецоперації з викриття судді в Одесі, що розвіє запущені в інформаційний простір чутки та підтверджує наступні обставини інциденту зі стріляниною.

• Інцидент із перестрілкою стався під час проведення обшуку у приватному будинку судді Малиновського районного суду м. Одеса. Обшук був санкціонований відповідною ухвалою суду і проводився в рамках досудового розслідування за фактом одержання неправомірної вигоди суддею у розмірі 500 тис. грн (ч.4 ст.368 КК України).

• Підозрюваний відмовився надати правоохоронцям доступ до свого приміщення і погрожував відкрити вогонь. Суддю неодноразово було голосно повідомлено, до якого правоохоронного органу належать співробітники, яка мета їхнього візиту, які слідчі дії планується проводити.

Співробітники також повідомили про наявність ухвали суду на проведення обшуку та просили не чинити опір.

• Після вжиття заходів для примусового відкриття дверей працівники НАБУ піднялися на 2-й поверх будинку.

• У цей момент суддя здійснив у їхній бік два постріли, що може бути кваліфіковано як посягання на життя працівника правоохоронного органу (ст.348 КК України).

• У відповідь працівники НАБУ зробили один попереджувальний постріл, після чого суддя покинув приміщення через вікно. Внаслідок перестрілки ніхто не постраждав.

За результатами обшуку було вилучено 120 тис. грн, які є предметом неправомірної вигоди. Наразі місце знаходження судді встановлено. Йому повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди).

В межах кримінального провадження затримано посередника, через якого суддя отримував хабар. Причетність ще одного працівника Малиновського суду перевіряється.

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький невідкладно направив до Верховного Суду України та Верховної Ради подання про зняття недоторканості судді та надання дозволу на обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Верховний Суд та більшість народних депутатів профільного комітету підтримали клопотання антикорупційного прокурора.
Постанова про зняття недоторканості з судді має бути розглянути та підтримана більшістю від конституційного складу Верховної Ради на поточному сесійному тижні.

Чи мало місце спроба самогубства з боку судді?

Після встановлення місцезнаходження суддю оглянули лікарі та знайшли тілесні ушкодження, які, він, ймовірно, наніс собі сам. За висновками лікарів ці ушкодження не становлять загрози його життю та здоров’ю.

На тілі судді лікарями також були знайдені ознаки того, що суддя завдавав собі схожих тілесних ушкоджень раніше.

Наразі у слідства є постанова прокурора про здійснення огляду судді судмедекспертом.

Також планується проведення судово-психіатричної експертизи.

Звинувачення з боку Голови Ради суддів України В.Сімоненко у тому, що дії працівників НАБУ та Національної поліції нібито призвели до спроби самогубства судді, є безпідставними і абсурдними.

Працівники НАБУ та поліції діяли у повній відповідності до законодавства України. Якщо діяння, спрямовані на документування фактів отримання хабара вважати спробою доведення до самогубства, тоді боротьба з корупцією не матиме жодного сенсу.

Чому суддю не затримали?

Суддя є недоторканою особою. Згідно ст. 49 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів", а також ст.482 Кримінального процесуального кодексу. Затримання судді або обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту до ухвалення обвинувального вироку судом не може бути здійснено без згоди Верховної Ради України.

Чи планують його притягувати за посягання на життя працівників правоохоронного органу?

Наразі здійснюється експертиза зброї, яку застосовував суддя по відношенню до працівників НАБУ.

Судді повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення за ч.4 ст. 368 Кримінального Кодексу України – одержання неправомірної вигоди. На даний час вирішується питання правової кваліфікації інших дій судді. Слідчі дії тривають.
Нагляд за досудовим розслідування у формі процесуального керівництва у даному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.