Верховний Суд визнав незаконною угоду, яка дозволила заволодіти 300 млн грн «Енергоринку»

Верховний Суд підтримав Національне бюро у питанні визнання недійсним договору позики між ТОВ «Токмак Солар Енерджі» та ПП «Компанія «Пріма-Транс», укладення якого сприяло вчиненню корупційного злочину — заволодінню понад 300 млн грн ДП «Енергоринок». 13 січня 2020 року ВС залишив без змін рішення попередніх судових інстанцій, винесених у цьому судовому процесі на користь Національного бюро.

Згаданий позов Національне бюро подало до Господарського суду Запорізької області у листопаді 2018 року на підставі матеріалів, зібраних в ході досудового розслідування,  яке детективи НАБУ розпочали восени 2017 р. Слідство здобуло докази, що приватна компанія на підставі фіктивних документів про введення в експлуатацію комплексу електростанції з вироблення сонячної електроенергії майже на рік раніше від фактичної побудови отримала більш високий «зелений тариф», чим змусила ДП «Енергоринок» незаконно переплатити лише за чотири роки понад 300 млн грн. Враховуючи, що «зелений» тариф на вказаний комплекс встановлений до 1 січня 2030 року, сума збитків від такої діяльності може становити близько 1,7 млрд грн.

У березні 2019 року суд першої інстанції задовольнив позов Національного бюро. Згодом, у жовтні 2019 року з таким рішенням погодився Центральний апеляційний господарський суд. Наразі таку ж позицію висловив і Верховний Суд.

Рішення Верховного Суду є остаточним і створює передумови для відшкодування незаконно отриманих коштів.

Водночас притягнути до відповідальності осіб, задіяних у наведеній схемі з завдання збитків ДП «Енергоринок», наразі не виявляється можливим, оскільки кримінальне провадження, в межах якого досліджували описаний злочин,  в травні 2019 року закрито.

Це сталося після того, як у грудні 2018 року, всупереч вимогам ст.216 КПК України, який визначає розслідування зазначеного виду злочинів за детективами Національного бюро (ч.5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України), змінено підслідність у згаданому кримінальному провадженні і доручено розслідувати його слідчим органів Національної поліції України. У травні 2019 справу закрили.

Національне бюро сподівається на перегляд цього рішення Генеральним прокурором.

Фото: finbalance.com.ua