Для подальших успіхів антикорупційної реформи в Україні НАБУ та САП повинні залишатися незалежними — рекомендація Антикорупційної мережі OECP

Без зволікань створити Антикорупційний суд, зберегти незалежність нових антикорупційних органів та забезпечити суворе дотримання виключної юрисдикції Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) — такі рекомендації надала нашій державі Антикорупційна мережа для країн Східної Європи і Центральної Азії Організації економічного співробітництва та розвитку (далі —OECP) у Звіті за результатами 4 раунду моніторингу України.

«Створення Антикорупційного суду на сьогодні є одним із пріоритетів для України. Не лише тому, що судовій системі бракує незалежності, але й із суто професійних міркувань. Справи стосовно топ-корупціонерів, які розслідують НАБУ та САП, — складні і потребують особливо високого фахового рівня суддів» — зазначив директор департаменту фінансових розслідувань Ліхтенштейну, керівник моніторингової групи OECP Даніель Телесклаф 14 лютого, презентуючи Звіт.

Він нагадав, що ключовою умовою формування дійсно незалежного суду є прозорий добір суддів із залученням міжнародних експертів, як рекомендує Венеціанська комісія.

Даніель Телесклаф закликав українську владу бути більш рішучою у прийнятті рішень, пов’язаних із боротьбою з корупцією. «Тиск, який чиниться на НАБУ та САП, з одного боку, — це позитивний сигнал: правоохоронні органи якісно роблять свою справу. З іншого боку, це — підстава для занепокоєння. Або ви підтримуєте протистояння корупції й антикорупційні органи, або — ні, нейтральної позиції бути у цьому питанні не може», — підкреслив представник OECP.

Серед інших рекомендацій OECP — надати НАБУ та САП повний доступ до баз даних системи електронного декларування, можливість самостійно знімати інформацію з каналів зв’язку; запобігти зовнішньому втручанню у діяльність НАБУ шляхом проведення неупередженого аудиту його діяльності. Всього у Звіті викладено 25 рекомендацій щодо подальших кроків України у напрямку реалізації прийнятих міжнародних зобов’язань та інші висновки про імплементацію антикорупційної реформи в Україні.

Довідково

Звіт про імплементацію антикорупційної реформи в Україні в рамках Четвертого раунду моніторингу Стамбульського плану з дій боротьби проти корупції був затверджений у вересні 2017 року в Парижі на пленарному засіданні Антикорупційної мережі OECР.

Антикорупційна мережа для країн Східної Європи і Центральної Азії є однією із зовнішніх програм ОЕСР, яка спрямована на просування високих стандартів боротьби з корупцією у країнах-учасницях. Україна є учасником однієї з субрегіональних ініціатив Антикорупційної мережі — Стамбульського плану дій боротьби проти корупції з 2003 року та в останні роки бере активну участь у моніторингових зустрічах цієї ініціативи.

Фото: yur-gazeta.com