До яких би дій не вдавався нардеп, підозрюваний у причетності до газової схеми, Національне бюро реагуватиме пропорційно – А.Ситник

Згідно інформації, отриманої від Державної прикордонної служби, народний депутат України, підозрюваний у причетності до злочинної газової схеми, вилетів на чартерному рейсі в напрямку французького міста Ніцца 14 червня 2016 року о 19:54.

Станом на 15:00 16 червня назад в Україну він не повертався.

При цьому у його коментарях, розповсюджених ЗМІ 15 червня під час проведення детективами НАБУ слідчих дій у приміщенні, яке народний обранець називає своєю приймальною, народний обранець заявляв про те, що знаходиться в Україні, і не збирається країну покидати.

Якими б мотивами не керувався нардеп, виїжджаючи закордон та розповсюджуючи неправдиву інформацію про своє місцезнаходження, наразі не існує жодного законного механізму, який би дозволяв обмежувати свободу його пересування. У відповідності до діючого законодавства, щодо народного депутата України правоохоронні органи не можуть проводити будь-які негласні слідчі дії (спостереження, прослуховування тощо) чи затримувати його без згоди Верховної Ради України.

Відтак, поки з нардепа не буде знято депутатську недоторканість, будь-які закиди на адресу НАБУ в тому, що його не затримали або йому «нібито дали втекти» є неприпустимими.

Як відомо, сьогодні, 16 червня, антикорупційний прокурор Н.Холодницький зареєстрував у Верховній Раді України подання на його затримання та арешт, погоджене Генеральним прокурором України.

В регламенті Верховної Ради існує чітка процедура  розгляду питання позбавлення депутатів недоторканості. НАБУ наполягає, щоб  ця процедура була повністю витримана, навіть якщо це займе певний період часу (до 20 днів згідно закону), приймаючи до уваги нещодавній прецедент із скасуванням рішення про зняття недоторканості з одного народного депутата, у зв’язку з порушеннями регламенту.

«Я хочу підкреслити, до яких би дій не вдавався нардеп, Національне бюро реагуватиме пропорційно, аби не дати йому уникнути відповідальності. Якщо він навіть прийме рішення переховуватись від слідства, його буде оголошено у міжнародний розшук. Для цього існують усі необхідні механізми. Звичайно, за умови, якщо Верховна Рада таки позбавить його імунітету. Головне зараз – не наробити помилок, які  знівелюють роботу детективів, зібрати усі необхідні матеріали, провести допити і підготувати беззаперечну доказову базу для притягнення до відповідальності усіх учасників злочинної схеми, внаслідок якої в держави було вкрадено 1,6 млрд. грн», - зауважив директор Національного бюро Артем Ситник.

Нагадуємо, що 15 червня керівник САП Назар Холодницький передав Генеральному прокурору подання до Верховної Ради України  про надання згоди на затримання та арешт народного депутата  як одного з організаторів корупційної схеми з перепродажу газу, видобутого в рамках спільної діяльності з державним підприємством «Укргазвидобування».

У той же день детективами НАБУ та прокурорами САП було здійснено 37 обшуків у Львові, Дніпрі та Києві, внаслідок яких було затримано 10 осіб, підозрюваних у причетності до злочинної газової схеми. За даними слідства, всього за період діяльності цього угрупування з січня 2013 по січень 2016 років державі було завдано прямих збитків в сумі 1 млрд. 600 тис. грн.

Наразі вирішується питання про повідомлення затриманим про підозру та обрання щодо них запобіжного заходу.

Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.