Експерти НАБУ поділилися досвідом з фінансовими установами щодо виявлення корупційних доходів

Ефективна співпраця Національного антикорупційного бюро України з фінансовими установами сприяє дієвому виявленню та попередженню корупційних ризиків, зокрема завдяки моніторингу операцій із коштами осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, а також з державними коштами та активами. Про ефективні механізми моніторингу та інструменти взаємодії працівникам банків та небанківських фінансових установ розповіли під час дводенного семінару «Виявлення корупційних доходів», що відбувся у Харкові 22-23 лютого, детективи і аналітики Національного бюро.

До пулу спікерів також долучилися представники Державної служби фінансового моніторингу України, Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також представники громадських організацій Transparency International та Центру протидії корупції.

 «Приховування чиновниками незаконних доходів та активів від контролюючих органів, незаконне збагачення чиновників, а також розкрадання державних коштів та майна, в тому числі на державних підприємствах, – усі ці питання тісно пов’язані з легалізацією злочинних доходів. Ефективний моніторинг фінансових операцій чиновників, членів їхніх сімей та близьких, а також відстеження транзакцій державних установ, організацій, закладів та підприємств є ключовим інструментом запобігання легалізації корупційних доходів» – зазначив Керівник Управління аналітики та обробки інформації Національного бюро Раджамі Джан.

На сьогодні існує чимало інформаційних ресурсів у відкритому доступі, які працівники фінансових установ можуть використовувати для перевірки учасників фінансових операцій, зокрема Єдиний державний реєстр декларацій, Єдина система електронних  публічних закупівель ПроЗорро, Єдиний веб-портал використання публічних коштів Edata та інші. Використання таких інформаційних ресурсів з урахуванням рекомендацій Національного бюро та Державної служби фінмоніторингу щодо виявлення ризиків сприятиме підвищенню якості фінансового моніторингу.

З метою удосконалення механізму взаємодії між фінансовими установами та правоохоронними органами Національне бюро впроваджує нові підходи до інформаційного обміну з використанням сучасних інформаційних технологій, зокрема у співпраці із Національним банком вносяться зміни до правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці.

Семінар відбувся за підтримки Антикорупційної Ініціативи ЄС в Україні. Наступні просвітницькі заходи для фінансового сектору заплановано провести у Дніпрі, Львові, Одесі та Києві.

Довідково

Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – це найбільша програма підтримки з боку Європейського Союзу в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA). Програма складається з трьох компонентів: підтримка новостворених антикорупційних органів; надання міжнародної експертизи антикорупційному комітету Верховної Ради України; посилення спроможності органів місцевого самоврядування, організацій громадянського суспільства та журналістів-розслідувачів у залученні до процесу боротьби з корупцією у шести пілотних містах України.