НАБУ закликає прокурорів САП не йти на поступки корупціонерам

Національне бюро стурбоване намірами прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури укласти угоду з колишнім головою правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи, обвинуваченим у скоєнні особливо тяжкого злочину.

Про такі плани обвинувачення прокурор САП оголосив 5 вересня 2018 року під час судового засідання у справі за фактом розтрати коштів Державної інноваційної фінансово-кредитної установи (ДІФКУ). Обставини, за яких вчинено цю дію, викликають занепокоєння та наштовхують на думку про можливу упередженість у діях обвинувачення.

По-перше, прокурори САП спробували змінити кваліфікацію злочину, інкримінованого обвинуваченому, на більш м’який: замість ч.5 ст.191 КК України (за яку передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 7 до 12 років з конфіскацією майна) — ч.2 ст.364 КК України (передбачає позбавлення волі від 3 до 6 років без конфіскації майна та є злочином середньої тяжкості). Зміну просто «вписали» в текст угоди, без належної процедури перегляду обвинувального акта, чого вимагає закон.

По-друге, обвинувачення наполягає взагалі звільнити екс-посадовця, викритого на корупції, від реального відбування позбавлення волі, замінивши його іспитовим строком у два роки.

По-третє, прокурори САП пропонують звільнити обвинуваченого не тільки від цивільної відповідальності у вигляді відшкодування державі шкоди, а й від обов’язку брати участь у засіданнях судів усіх інстанцій, в яких наразі ДІФКУ намагається відстояти свої права та повернути вкрадені кошти.

Відтак, на думку НАБУ, в разі укладення, ця угода фактично зведе на нуль шанси держави компенсувати 14,5 млн грн збитків, завданих через корупційні дії екс-очільника ДІФКУ.

Національне бюро вважає таку позицію сторони обвинувачення неприйнятною та суспільно небезпечною, адже йдеться про особу, через дії якої державним інтересам завдано збитків в особливо великих розмірах.

Справа за обвинуваченням колишнього посадовця ДІФКУ слухається в Шевченківському районному суді міста Києва понад два роки. Впродовж усього цього часу обвинувачений не вчинив зі свого боку дій, які б свідчили про його реальне визнання винуватості, не вжив заходів задля відшкодування збитків, завданих його діями ДІФКУ. Тому залишається незрозумілим, чому обвинувачення, всупереч ст.469 Кримінального процесуального кодексу України, ініціювало в суді розгляд угоди про визнання вини, за якою колишній посадовець мав би зазнати покарання лише у вигляді штрафу у розмірі 17 тис. грн (1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Тим більше, що потерпіла сторона — ДІФКУ — від мирової угоди відмовилась, наполягаючи на необхідності повного відшкодування завданої їй шкоди.

Підкреслюємо, що в межах досудового розслідування зібрана достатня доказова база, яка свідчить про протиправність дій колишнього очільника ДІФКУ, що визнано самими прокурорами САП. Під час розслідування проведено низку експертиз. Крім того, з метою відшкодування завданих державі збитків, за клопотанням детективів НАБУ накладено арешт на майно обвинуваченого: позашляховик та низку об’єктів житлової нерухомості.

Відтак, прокурори САП мають всі інструменти для доведення винуватості особи в суді, на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів.

З огляду на суспільний резонанс публікуємо позицію ДІФКУ: difku.pdf, а також проект угоди про визнання винуватості:  ugoda_pro_vyznannya_vynuvatosti._sap._05.09.2018.pdf.

 

 

Файли

  1. ugoda_pro_vyznannya_vynuvatosti__sap__05_09_2018.pdf
  2. difku.pdf