НАБУ залишається інституційно незалежним органом – заява щодо змін до Закону «Про Національне антикорупційне бюро України»

Зміни до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», що набули чинності 10 листопада 2021 року, усунули правові колізії, які виникли через рішення Конституційного Суду про визнання окремих положень згаданого закону неконституційними.

Відсьогодні НАБУ є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Однак, цей факт не змінює ключових засад функціонування Національного бюро: інституційної незалежності та спеціалізації на розслідуванні корупційних та інших кримінальних правопорушень. Особливу процедуру призначення та звільнення Директора, як запоруку протидії спробам політичного впливу на інституцію, збережено. Так само закон чітко зазначив, що набуття Національним бюро нового статусу не потребуватиме проведення жодних реорганізаційних чи ліквідаційних процедур та ухвалення будь-яких рішень щодо трудових відносин із працівниками інституції. Тож НАБУ продовжує працювати в штатному режимі.

Водночас набуття Національним бюро нового статусу потребує внесення змін до низки документів, що відсьогодні є компетенцією Кабінету Міністрів України. Насамперед йдеться про унормування діяльності Ради громадського контролю при НАБУ — ухвалення нових положень про конкурс з обрання членів та діяльність РГК. Зволікання з розв'язанням цих питань може в майбутньому призвести до блокування роботи конкурсних та дисциплінарної комісій, до складу яких входять представники РГК. Не варто також зволікати й з підготовкою та проведенням конкурсу на посаду Директора Бюро у квітні наступного року, аби уникнути ситуації, яка склалася з обранням керівника САП.

Набуття Національним бюро нового статусу не змінює принципів нашої діяльності. Ми й надалі сповідуватимемо політичну нейтральність, відкритість та законність, викриватимемо корупцію на найвищому рівні без огляду на партійну приналежність та посади.