Подолання корупції – необхідна умова зміцнення економіки України

За умови зниження корупції в державі на одну одиницю Міжнародного індексу корупційних ризиків (ICRG), обсяг прямих інвестицій в економіку зростає, а бюджетні видатки на соціальну сферу збільшуються. На це вказують дані зі звіту Міжнародного валютного фонду «Україна. Окремі аспекти».

Якщо Україна зможе знизити рівень корупції до середнього по ЄС, то, за даними дослідження, ВВП на душу населення у 2040 році досягне 50% від середнього рівня по ЄС і потому швидко з ним зрівняється. Також, за умови зниження ICRG усього на одну одиницю обсяг прямих іноземних інвестицій може зрости на 4%.

Для боротьби з топ-корупцією в державі 16 квітня 2015 року було створене Національне антикорупційне бюро України. За три роки діяльності НАБУ продемонструвало вагомі результати роботи. Так, вперше в історії незалежної України до суду скеровано справи стосовно голови ДФС (2015-2017 рр.), голови Рахункової палати, топ-менеджерів держпідприємств (ДП), які роками потерпали від корупційних схем.

Ліквідовані схеми дозволили ДП збільшити прибутки. Наприклад, упродовж півтора року після викриття і ліквідації у червні 2016 року так званої «газової схеми» держпідприємство ПАТ «Укргазвидобування» отримало майже 1,5 млрд грн прибутку. Для порівняння, впродовж попередніх трьох років, коли під контролем окремих осіб ще діяли договори про спільну діяльність з корупційною складовою, це ж ДП отримало прибуток у розмірі всього 25 млн грн.

Економічний ефект від роботи НАБУ – це повернуті в дохід держави 253,3 млн грн. Розкраданню ще понад 2 млрд грн вдалося запобігти.

Однак, головним викликом у роботі Бюро залишається відсутність судових вироків. Переконані, за умови створення і початку роботи Вищого антикорупційного суду у справах НАБУ і САП стосовно топ-корупціонерів можливо поставити «крапку».

Нагадуємо, 16 квітня 2018 року Національне бюро відзначило свою третю річницю. Три роки тому — 16 квітня 2015 року — Президент України підписав два Укази — про утворення Національного антикорупційного бюро та про призначення Артема Ситника його Директором. З цього моменту розпочалось створення нового правоохоронного органу.

За три роки діяльності НАБУ завершило інституційне становлення, а також завершило понад 120 розслідувань. Ще близько 600 справ наразі знаходяться у провадженні детективів НАБУ.