Важливо втримати результат і не допустити погіршення роботи антикорупційних органів – Артем Ситник

У 2020 році антикорупційна система зіткнулася із зухвалим впливом, якого не було у попередні роки. На тлі зростаючого тиску, сам факт існування такої інституції як Національне бюро можна вважати перемогою. На цьому наголосив Директор НАБУ Артем Ситник під час презентації дослідження Трансперенсі Інтернешнл «Індекс сприйняття корупції» (CPI) за 2020 рік.

«Попри супротив системи нам вдалося показати результат — завдяки роботі НАБУ в Україні стало можливим притягнути до відповідальності топпосадовців. Серед перемог у 2020 році варто відзначити першу міжнародну спецоперацію з Польщею; стягнення до бюджету понад 60 млн грн застави; відшкодування більше 50 млн грн збитків від злочинів. НАБУ продовжує боротьбу. Детективи Бюро працюють до останнього!» — зазначив Артем Ситник.

Він переконаний, на тлі постійного тиску критично важливо втримати здобуті результати.

Згідно з дослідженням показники України зросли до 33 балів зі 100 можливих. Це на 3 бали більше, ніж у попередньому році. У рейтингу країн світу наша держава посіла 117 місце зі 180. На позитивну динаміку вплинули:

  • запуск Вищого антикорупційного суду;
  • перезапуск Національного агентства з питань запобігання корупції;
  • надання НАБУ права самостійно здійснювати «прослушку»;
  • відновлення відповідальності за незаконне збагачення;
  • унормування проблеми захисту викривачів;
  • запуск електронного реєстру звітності політичних партій;
  • зміни у сфері публічних закупівель.

Події другої половини 2020 року, які можна назвати корупційним реваншом, найімовірніше впливатимуть вже на результати СРІ-2021. Йдеться про намагання позбавити Національне бюро інституційної незалежності, незаконне втручання в діяльність НАБУ та інших органів, як-от передача розслідувань іншим правоохоронним органам за рішенням Офісу Генерального прокурора, Печерського районного суду Києва чи Окружного адмінсуду Києва. Не мине безслідно і криза конституційного правосуддя, що розпочалася восени ухваленням Конституційним Судом України двох рішень щодо закону про НАБУ.

Експерти Трансперенсі Інтернешнл Україна також озвучили рекомендації для посилення боротьби з корупцією в Україні. Вони, зокрема, радять сформувати професійну та незалежну судову владу, забезпечити незалежність та спроможність антикорупційної інфраструктури.