САП закрила провадження щодо незадекларованих народним депутатом зобов'язань на суму понад 4 млрд грн

24 липня 2018 року прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури закрив кримінальне провадження за фактом невнесення народним депутатом України до щорічних декларацій відомостей про фінансові зобов’язання на загальну суму понад 4 млрд грн. Рішення прийняте нібито на підставі «наукових роз’яснень» щодо тлумачення поняття «фінансові зобов’язання». Національне антикорупційне бюро України переконане, тлумачити законодавство має право лише Конституційний Суд, а не окремі науковці чи інститути. Відтак, рішення прокурора НАБУ планує оскаржити.

5 січня 2017 року детективи Національного бюро почали розслідувати провадження за ознаками кримінального правопорушення за ст. 366-1 («Декларування недостовірної інформації») Кримінального кодексу України. За даними слідства та відповідно до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції, прийнятого за результатами проведення повних перевірок декларацій народного депутата України за 2015 та 2016 роки, він не відобразив відомості про наявність фінансових зобов’язань у загальній сумі понад 4 млрд грн. Це – кошти, які стягуються з нього на підставі судових рішень, що набрали законної сили.

У липні 2017 року детективи разом з прокурорами САП звернулися до Генерального прокурора з проектом подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного обранця за вищевказаними фактами. Однак, подання було повернуто на доопрацювання. Детективи НАБУ усунули недоліки. Проте прокурори антикорупційної прокуратури вирішили закрити справу, обґрунтовуючи рішення суперечливими роз’ясненнями деяких науковців, відповідно до яких фінансові зобов’язання нібито не можуть виникати на підставі судових рішень.

Наголошуємо, жоден науковець чи наукова установа не можуть тлумачити положення законів України. Таке право має виключно Конституційний Суд. Відтак їхні роз’яснення, які суперечать висновкам НАЗК та положенням чинного законодавства, не можуть братися за основу при прийнятті процесуальних рішень у кримінальному провадженні.

Нагадуємо, це вже другий випадок безпідставного закриття прокурорами САП резонансних розслідувань Національного бюро. Зокрема, 13 липня 2018 року НАБУ скерувало до САП скаргу на постанову прокурора Василя Кричуна про закриття кримінального провадження в частині підозри екс-заступника міністра внутрішніх справ та фізичної особи-близького родича очільника МВС, які, на переконання детективів, причетні до розкрадання 14,5 млн грн при закупівлі рюкзаків для потреб Національної гвардії.

Такі дії з боку органу, що здійснює процесуальний нагляд у кримінальних провадженнях стосовно топ-корупціонерів, викликають занепокоєння та підривають довіру суспільства до антикорупційних органів.