У третині справ НАБУ і САП суд не розпочав розгляд

У третині з-поміж 127 справ, в яких детективи Національного антикорупційного бюро завершили досудове розслідування, а прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури скерували обвинувальний акт до судових інстанцій, розгляд по суті досі не розпочався. При цьому, у 48 провадженнях наразі не відбулося навіть підготовчого засідання — деякі справи чекають своєї черги по року-півтора.

Зокрема, у об’єднаній за рішенням суду справі за фактом завдання збитків ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» вже понад 15 місяців не призначають підготовче засідання.

Інший приклад — досі не розпочався розгляд у провадженні за обвинуваченням судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська. Обвинувальний акт стосовно судді був скерований ще у січні 2017 року. Тобто слухання справи не можуть розпочати вже протягом 14 місяців.

У провадженні за обвинуваченням 8 учасників так званої «газової схеми» також впродовж тривалого часу — 10 місяців — не може відбутися підготовче засідання. Так, чергове  засідання, призначене на 28 березня, не відбулося у зв’язку із неявкою захисника одного з підозрюваних. Наступне ж призначили за півтора місяці – на 16 травня.

Загалом, наразі лише у 29 справах від НАБУ і САП ухвалені судові рішення. Більшість судових рішень – це затвердження угод про визнання винуватості з другорядними учасниками корупційних схем. Так, у 19 справах ухвалено обвинувальний вирок, не пов’язаний з позбавленням волі. Станом на 31 березня 2018 року у двох справах до реального покарання у вигляді позбавлення волі засуджено трьох осіб.

Винесені вироки можуть стати підставою для повернення в дохід державі коштів та майна, на які під час досудового розслідування накладено арешт. Враховуючи в тому числі завантаженість суддів, НАБУ наголошує на якнайшвидшому створенні в Україні Спеціалізованого антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.

Більш детальна інформація про провадження, розслідувані детективами НАБУ й передані до суду, доступна в розділі сайту Національного бюро «Справи у суді» та в інфографіці.