Відсутність практики судових рішень перешкоджає притягненню до відповідальності за незаконне збагачення — Артем Ситник

До суду передано близько 70 справ щодо незаконного збагачення суб’єктів, підслідних Національному антикорупційному бюро України, проте у жодній із них немає вироку. Відсутність практики судових рішень, а також штучно створені перешкоди становлять ризик для попередніх здобутків та заважають притягненню топ-посадовців до відповідальності за цією статтею. На цьому наголосив Директор НАБУ Артем Ситник 2 липня 2-18 року під час круглого столу «Криміналізація незаконного збагачення — виклики та перспективи».

«Поки справи не розглядаються у судах, ми стикаємо з перепонами, які створюють у тому числі наші ж колеги. Всі ми знаємо про рішення НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції), відповідно до якого ми не маємо права реєструвати провадження, повідомляти про підозру без висновку цього органу. Виходячи з кількості декларацій, які подаються щороку, і з кількості готових висновків НАЗК, до всіх декларацій ми зможемо дійти за 500-600 років. А найголовніше, що це рішення взагалі суперечить чинному законодавству», — підкреслив Артем Ситник.

За словами Директора Національного бюро, у той же час на рішення НАЗК часто посилаються адвокати, а судді у мотивувальній частині судових рішень сприймають ці посилання за належне обґрунтування позиції сторони захисту.

Також Артем Ситник нагадав, що за два роки НАБУ не отримало доступу до реєстру декларацій та здійснює їхню перевірку, як журналісти-розслідувачі — фактично вручну. «Саме так ми разом із ВККС (Вища кваліфікаційна комісія суддів) перевіряли кандидатів на посади у Верховному суді», — зазначив Директор Бюро.

Суттєву загрозу формуванню інституту незаконного збагачення, на думку Артема Ситника, становлять постійні спроби послабити законодавство, визнати його неконституційним, змінити концепцію порядку заповнення декларацій. «Без усунення перешкод, без належної оцінки роботи кожного уповноваженого органу прогрес, який був спочатку (а ми всі пам’ятаємо, наскільки важко запускався цей процес) інститут незаконного збагачення втратить свою ефективність. Тому маємо зробити висновки», — наголосив Директор.

Фото: https://www.flickr.com/photos/nab_ukr/sets/72157698646070615