Збитки через корупцію в ОПК — понад 1 млрд грн — Артем Ситник

Розслідування в оборонно-промисловому комплексі є одним із ключових напрямків у роботі Національного бюро від початку його створення. Корупція у цій сфері, яку розслідують детективи НАБУ, за попередніми оцінками, завдала збитків інтересам держави на один мільярд гривень. На цьому наголосив Артем Ситник, Директор Національного антикорупційного бюро України під час брифінгу 7 березня 2019 року.

«Корупційні схеми в ОПК не поодинокі. І, як ми бачимо, до них залучене керівництво підприємств. На жаль, розслідування цих злочинів супроводжується тиском: відкриваються кримінальні справи і щодо детективів, і щодо керівництва Національного бюро», — сказав він.

Директор Національного Бюро повідомив, що у розслідуваннях детективів НАБУ фігурують більше 10 державних підприємств ОПК. Більшість злочинів, які розслідує НАБУ, вчинені у період 2014-2017 років. Ці факти корупції детективи розслідують в межах понад 25 кримінальних проваджень.

Загалом, за три роки розслідувань НАБУ притягнуло до кримінальної відповідальності за корупцію в ОПК близько 30 осіб, стосовно 6 з них – справи вже в суді. Ще понад 15 незабаром набудуть статус обвинувачених: розслідування по них завершені, триває ознайомлення з матеріалами слідства. Серед викритих і притягнутих до відповідальності за корупційні злочини чимало топ-посадовців вищої ланки.

Так, приміром, детективи НАБУ встановили причетність до розтрати 14,5 млн грн під час закупівлі двигунів для ДП «Львівський бронетанковий завод» тодішнього керівництва заводу та начальника Центрального бронетанкового управління Збройних Сил України. Ця справа вже слухається у суді.

Встановлено причетність до розтрати близько 60 млн грн при закупівлі палива для потреб Міноборони заступника міністра оборони, посадовців МОУ. Розслідування у цьому кримінальному провадженні завершено, триває ознайомлення з матеріалами, після чого справу скерують до суду.

Так само завершено розслідування розтрати понад 13 млн грн заводом «Авіакон» при закупівлі паливних баків для вертольотів за завищеною ціною. До відповідальності притягнуто колишнього директора держпідприємства та його заступника, яким відкрито матеріали слідства для ознайомлення.

Директор НАБУ нагадав, що нещодавно детективи Національного бюро затримали чинного та колишнього директорів державного підприємства «СпецТехноЕкспорт» та ще трьох екс-посадовців за підозрою у розтраті 2,225 млн дол. США (55,5 млн грн).

Коментуючи розслідування журналістів щодо корупції на підприємствах «Укроборонпрому», Артем Ситник підкреслив, що за матеріалами ЗМІ детективи Бюро відкрили два кримінальні провадження.

«Ці розслідування детективи фактично починають з нуля, бо даних, які оприлюднили журналісти, ми не мали», - заявив він.

Директор НАБУ також розповів, що в межах розслідування однієї з цих справ 7 березня детективи Бюро провели понад 20 санкціонованих обшуків за адресами проживання екс-першого заступника секретаря РНБО України та низки фізичних осіб.

Відеозапис брифінгу — https://www.youtube.com/watch?v=IKNpaS5v9u8

Фото: Український кризовий медіа-центр