НАБУ оприлюднює результати міжнародної експертної оцінки діяльності Бюро

25.04.2018 11:26

Упродовж жовтня-грудня 2017 року експертна група у складі чотирьох фахівців у сфері оцінювання ефективності роботи правоохоронних органів міжнародного рівня досліджувала роботу НАБУ і САП за критеріями результативності, ефективності та незалежності. За результатами цього аналізу експерти підготували звіт (повний текст звіту за посиланням). Даний експертний аналіз був проведений у рамках міжнародної технічної допомоги з боку Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки.

До експертної групи, що проводила оцінку ефективності НАБУ, входили:

Керол Таражка, менеджер з аудиту Генеральної інспекції Міністерства юстиції США;

Ерік Джонсон, заступник Генерального інспектора – Керівник слідчого управління Генеральної інспекції Міністерства юстиції США;

Флеммінг Денкер, колишній заступник державного прокурора, спеціальний радник державного прокурора з питань тяжких економічних злочинів та транскордонної злочинності Данії, експерт Ради Європи з питань протидії корупції;

Дмитро Котляр, експерт з антикорупційних питань, Україна.

В процесі роботи незалежні експерти аналізували інформацію з різних джерел, зокрема:

- проводили опитування, як співробітників НАБУ, так і представників САП ГПУ та інших зацікавлених сторін, включаючи міжнародні та неурядові організації;

- досліджували статистичні дані;

- здійснювався виїзд у регіони;

- ознайомлювалися з прикладами реальних справ, розслідуваних НАБУ і САП, які або були закриті, або в них судом уже винесено остаточне рішення.

У своєму звіті міжнародні експерти проаналізували як внутрішні чинники роботи НАБУ і САП, так і зовнішні фактори. Серед основних досягнень Бюро вони відзначили професійну, енергійну та віддану справі команду, якій менш ніж за три роки вдалося перетворити організацію, що існувала тільки на папері, на правоохоронний орган, який успішно розвивається. Експерти позитивно відзначили створення підрозділу внутрішнього контролю, як цього вимагає Закон про НАБУ, й тісну співпрацю з Радою громадського контролю, яка реалізує зовнішній нагляд і відіграє ключову роль у забезпеченні підзвітності Бюро.

За результатами аналізу група експертів відзначила численні спроби здійснення впливу та тиску на НАБУ ззовні, які особливо активізувалися наприкінці 2017 року. Втім, вони не виявили ознак того, що зазначені спроби зовнішнього втручання мали успіх, або що розслідування, що проводилися НАБУ і САП, здійснювалися під впливом неналежних інтересів. Також експертна група не виявила у роботі Бюро серйозних процесуальних помилок, порушень прав людини або поширеної практики зловживань.

Серед рекомендацій, наданих для покращення внутрішніх процесів Бюро: започаткування практики регулярних нарад між НАБУ і НАЗК, а також між НАБУ і САП для забезпечення необхідної комунікації та співпраці між органами, перегляд положень Кримінального процесуального кодексу про реєстрацію повідомлень про злочини з тим, щоб забезпечити їхню чіткість та юридичну визначеність.

Серед найбільш пріоритетних рекомендацій, що вимагають вжиття заходів поза межами НАБУ, експерти відзначили:

- уникнення внесення змін до законодавства, що регулює роботу НАБУ і САП, без попередніх ґрунтовних консультацій за участю НАБУ, САП, інших правоохоронних органів, громадянського суспільства, експертів та інших зацікавлених сторін;

- внесення змін до статті 263 КПК України щодо надання НАБУ повноважень самостійно здійснювати зняття інформації з каналів зв’язку;

- зміна статусу САП, перетворення її на автономний орган прокуратури та обмеження повноважень Генерального прокурора в частині організації роботи САП, прийняття рішень щодо кількісного складу та організаційної структури.

- поліпшення умов роботи та спроможності суду, який розглядає клопотання НАБУ на етапі досудового розслідування;

- швидке створення нового Вищого антикорупційного суду та відбір до нього професійних суддів з високим рівнем доброчесності шляхом проведення відкритого конкурсу на посади відповідно до міжнародних рекомендацій.

- забезпечення НАБУ необхідним та ефективним доступом до бази декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за яку відповідає НАЗК.

В цілому експерти дійшли висновку, що з моменту свого створення у 2015 році Національне бюро діяло результативно та досягло необхідного рівня ефективності. Разом з тим, вони зауважили, що повною мірою оцінити результативність НАБУ і САП буде можливо лише після того, як суди завершать розгляд певної кількості справ, в яких обвинувачені не визнають свою провину.

Детальний звіт за результатами експертної оцінки дивіться за посиланням: https://nabu.gov.ua/infographics/ekspertnyy-analiz-diyalnosti-nabu