Ефективна міжнародна співпраця — запорука повернення незаконно здобутих активів

Відсутність остаточних судових рішень — одна з головних перешкод для повернення з-за кордону активів, отриманих злочинним шляхом. І ця проблема актуальна не лише для України. Під час ІІ Міжнародної експертної зустрічі у місті Аддис-Абеба (Ефіопія) 7-9 травня 2019 року представники антикорупційних органів визначили найбільш серйозні виклики.

«До процесу повернення активів не можна ставитися поверхово, розраховувати на те, що запитувана сторона сама перерахує викрадені кошти. Це складний переговорний процес, який включає багато етапів, потребує часу та зусиль. Тільки наполегливість та орієнтованість на результат можуть зробити його дієвим та результативним», — зазначив заступник керівника підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України Олександр Скомаров. На зустрічі він поділився досвідом детективів Бюро з питань виявлення та арешту активів за кордоном. Дискусія та обговорення українських кейсів вийшла доволі цікавою й продуктивною, завдяки обізнаності учасників з перебігом антикорупційної реформи в Україні та роллю НАБУ в ній.

Упродовж трьох днів експерти проаналізували успішний досвід країн-учасниць ООН, визначили загальні перешкоди для міжнародного співробітництва у поверненні активів та інноваційні шляхи їх подолання. Серед ключових проблем: криза довіри; побоювання, що активи, здобуті злочинним шляхом і повернуті в країну, в подальшому будуть знову залучені до корупційних схем; необхідність покращення комунікації між компетентними органами різних країн та їхньої взаємодії в процесі повернення активів; підтримка з боку міжнародних інституцій (наприклад, Світового банку), їхнє залучення до процесу повернення активів.

Участь у зустрічі взяли участь 70 міжнародних експертів. Організатором заходу виступило Управління ООН з наркотиків і злочинності (United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) спільно з урядами Ефіопії та Швейцарії.