НАБУ та Антикорупційне бюро Польщі спільно протидіятимуть транскордонній корупції

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Центральне антикорупційне бюро Республіки Польща (CВA) разом вживатимуть заходів для запобігання випадкам транскордонної корупції та ефективної боротьби з нею. Таких домовленостей досягли керівники правоохоронних відомств підписавши відповідну Угоду. Ключові положення документа представили директор Львівського територіального управління НАБУ Тарас Лопушанський та голова Кабінету Директора Центрального антикорупційного бюро Республіки Польща Івона Чернєц під час брифінгу, що відбувся у Львові 6 жовтня 2017 року.

«Укладена Угода є логічним продовженням нашої майже півторарічної співпраці, що здійснюється в рамках Меморандуму про співробітництво, а також додатковим інструментом, який підвищить координацію двох відомств у боротьбі з корупцією», – наголосив директор Львівського ТУ.

За його словами, з-поміж іншого Угодою передбачено обмін інформацією про реалізацію проекту з реконструкції автошляхів, що фінансується коштом Європейського Союзу. Відповідно до цього проекту, мають бути відремонтовані 144 кілометри під’їзних автодоріг на ділянках, прилеглих до українсько-польського кордону.

Голова Кабінету Директора Центрального антикорупційного бюро Республіки Польща повідомила, що в рамках Угоди НАБУ та ЦБА  здійснюватимуть моніторинг інформації про закупівлі, оголошені українською стороною, й аналізуватимуть дії польських компаній, які вже стали переможцями торгів на здійснення ремонтних робіт. «Ці заходи спрямовані на захист економічних інтересів як України, так і Польщі. Ми очікуємо, що наданий Україні кредит сприятиме гармонізації інфраструктури по обидва боки кордону», – підкреслила Івона Чернєц.

«НАБУ в особі Львівського територіального управління в межах своєї компетенції відстежуватиме та надаватиме польським колегам інформацію, яка стосуватиметься даного проекту. Інтерес до підтримки імплементації Угоди  з боку НАБУ вже висловила Програма «Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні» (EUACI), зокрема йдеться про надання допомоги при здійсненні моніторингу ЗМІ західних регіонів України», – резюмував Тарас Лопушанський. Він закликав представників громадських організацій та ЗМІ не залишатися осторонь і зі свого боку слідкувати за перебігом ремонту автошляхів.

Угода між ЦБА та НАБУ укладена з метою реалізації заходів, передбачених Меморандумом про  взаєморозуміння між Центральним антикорупційним бюро та Національним антикорупційним бюро України, підписаного 12 травня 2016 року у м. Варшава.

Довідково

Про CBA

Центральне антикорупційне бюро Республіки Польща (CBA - Centralne Biuro Antykorupcyjne) є спеціальним органом, створеним для боротьби з корупцією в соціальній та економічній сферах, зокрема в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також боротьби з діяльністю, що шкодить економічній безпеці держави. Бюро здійснює свою діяльність на підставі Закону «Про Центральне антикорупційне бюро» від 9 червня 2006 р. Детальніше: https://cba.gov.pl/en

Про Проект ремонту автошляхів

У вересні 2015 року у Варшаві уряди України та Республіки Польща підписали Договір про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги. Верховна Рада України ратифікувала Договір № 977- VIII 3 лютого 2016 року. Відповідно до внутрішньодержавних процедур, документ набрав чинності 4 квітня 2016 року. За цим документом Україна отримає допомогу ЄС у розмірі 100 млн євро на розвиток транспортної інфраструктури на українсько-польському кордоні, а саме: ремонт 144 км під’їзних автодоріг на 6 ділянках («Устилуг», «Рава-Руська», «Краковець», «Нижанковичі-Мальховіце», «Смільниця»). 7 вересня 2017 року підписані контракти на здійснення ремонтних робіт із компаніями, що стали переможцями тендерних торгів у системі ProZorro.

Про EUACI

Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative - EUACI) – це найбільша програма підтримки з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA). Бюджет ініціативи на три роки становить 15,84 млн. євро (14,5 млн. євро надає Європейський Союз, 1,34 млн. євро – Міністерство закордонних справ Королівства Данія).  Програма складається з 3-х компонентів: підтримка новостворених антикорупційних органів; надання міжнародної експертизи антикорупційному комітету ВРУ; посилення спроможності органів місцевого самоврядування, організацій громадянського суспільства та журналістів-розслідувачів у залученні до процесу боротьби з корупцією.