Регулярний взаємний контроль з боку держав-учасниць забезпечує дієвість Конвенції ООН проти корупції

У 2019 році представники Латвії та Парагваю аналізуватимуть стан імплементації в Україні Конвенції ООН проти корупції. Натомість українські експерти, серед яких — представник Національного антикорупційного бюро України, разом із чеськими колегами 4 червня 2019 року розпочали оцінку того, як впроваджується Конвенція у Хорватії.

27-31 травня у Відні відбулося засідання 10 сесії Групи огляду імплементації Конвенції ООН проти корупції. НАБУ на заході представляли заступник керівника підрозділу детективів Олександр Скомаров та начальник відділу Управління аналітики та обробки інформації Анна Горбенко. Вони поділилися з міжнародною спільнотою цікавими кейсами з виявлення активів за кордоном, відомостями про стан імплементації Конвенції в Україні та здобутками антикорупційного бюро.

«За майже чотири роки роботи ми виявили і вилучили активи за кордоном вартістю в десятки мільйонів доларів США, в тому числі нерухомість, банківські рахунки, корпоративні права», — зазначив Олександр Скомаров під час презентації результатів співпраці НАБУ з міжнародними урядовими та неурядовими організаціями.

Міцним підґрунтям цієї співпраці є ратифікована Україною Конвенція ООН проти корупції, яка заохочує держав-учасниць посилювати співпрацю через укладання дво- та багатосторонніх договорів між компетентними органами.

«Національне бюро уклало понад 10 міжвідомчих угод з іноземними компетентними органами, в результаті чого вдалося покращити обмін оперативною інформацію», — зазначила Анна Горбенко у своїй доповіді під час 10 сесії Групи огляду імплементації Конвенції.

Серед інших переваг Конвенції для НАБУ вона озвучила наступне:

  • держави-учасниці Конвенції мають надавати інформацію за запитом незалежно від наявності чи відсутності обопільного визнання відповідного діяння, щодо якого запитується інформація, злочином. Цей особливо стає в нагоді при викритті недостовірних даних у е-деклараціях топ-посадовців;
  • банківська таємниця — не привід для відмови надати правову допомогу. Це вкрай важливо для НАБУ, більшість запитів якого стосуються інформації та документів про банківські рахунки, рух коштів та кінцевих бенефіціарів;
  • Конвенція дозволяє прискорити обмін конфіденційною інформацією — без попереднього запиту. Станом на травень 2019 року Національним бюро направлено більше 500 запитів про міжнародну правову допомогу до більше ніж 50 країн світу.