Співробітники НАБУ опанували досвід Литви у сфері антикорупційної політики

Литовський досвід боротьби з корупцією корисний Україні, оскільки показує, які саме кроки має зробити пострадянська держава на шляху до європейського рівня життя. Однак на відміну від Литви, яка активно почала протидіяти корупції у 1990-х роках та поступово досягла позитивних змін, українські антикорупційні органи повинні досягти результату швидко. Для цього їм потрібно діяти особливо рішуче, наполегливо та, у тому числі спираючись на практику литовських колег, намагатися уникати помилок. Таку думку висловили представники органів влади Литовської Республіки під час навчального візиту української делегації до міста Вільнюса, що відбувся 25-28 червня 2018 року за підтримки Міжнародного республіканського інституту (англ. International Republican Institute — IRI).

Учасники візиту, з-поміж яких — двоє співробітників Національного антикорупційного бюро України, ознайомилися зі структурою, повноваженнями, особливостями діяльності литовських правоохоронних органів та державних інституцій, до повноважень яких належить боротьба з корупцією, дізналися про відмінності литовського та українського антикорупційного законодавства. Зокрема, у Литві низка органів мають повноваження знімати інформацію з каналів зв’язку (здійснювати негласне прослуховування), тоді як у нашій державі наразі це робити уповноважена лише Служба безпеки України.

Литовські колеги назвали діяльність НАБУ успіхом України та побажали, щоб цей успіх підкріпився створенням Вищого антикорупційного суду (ВАС). Також вони наголосили на необхідності внести зміни до Закону про ВАС, щоб усунути перешкоди для притягнення топ-посадовців до відповідальності за корупцію.